top of page
Businessmen

İŞ DÜNYASININ PAYLAŞIM VE GELİŞİM ALANI

Wave

Linkedin'de neler yapabilirsiniz

Her sosyal ağın kendine has bir dili, kültürü ve kullanım amacı vardır. Eğlence, bilgi, haber, sosyallik gibi amaçların yanında “iş” odaklı sosyal ağ kullanımı da söz konusudur. Linkedin de “iş” odaklı sosyal ağlar kategorisindedir. Dolayısıyla bu ağın kendine has bir takım avantajları bulunmaktadır.

White Structure

Linkedin nitelikli network demektir

Linkedin’de “bağlantı kurma” kültürü hakimdir. Linkedin bunu yaparken yani insanların birbiriyle bağlantıya geçmesini sağlarken; sınıf farkı gözetmeksizin her kesimden, her yaştan, her sektörden kullanıcının birbirleriyle etkileşim kurmasına olanak veriyor. Yani bu sitede, öğrenciler ya da iyi bir kariyere sahip iş insanları ayrı ayrı değerlendirilmiyor. Öte yandan burada sadece iş insanları paylaşım yapsın, öğrenciler okusun diye bir mantalite yok.

Marble Surface

İş dünyasının kalbi

iş bulmak, iş vermek veya iş hayatındaki önemli gelişmeleri takip etmek için kullanılan Linkedin, dünyanın en geniş profesyonel iş ağıdır. Diğer sosyal ağlardan farklı olarak Linkedin’de üye profili, aslında kısa ve özet hâlinde bir CV’den ibarettir. Artık dijital ortamda CV hazırlamak kadar bu CV’yi kariyerinde zirve yapmış insanlara ulaştırmak da çok kolay. Kişilere CV oluşturma ve bunu sergileme imkanı verdiği gibi bu cv'niz Linkedin algoritmasına ve taleplere uygun olduğunda size hizmet etmeye başlıyor. 

ofis|büro

Linkedin ihracatınıza ve  ticaretinize nasıl hizmet eder.

İş dünyasında kişilerin ve kurumların birbirleriyle tanışma yöntemi, LinkedIn ile büyük bir değişim yaşıyor. Eskiden yüz yüze görüşmelerle oluşturulan ilk izlenim, artık LinkedIn profilleri üzerinden gerçekleşiyor. Platform aynı zamanda tekrar bir araya gelme ihtimali düşük olan tarafların iletişim içinde kalmaya devam etmesini de sağlıyor.

Uluslararası iş ortakları bulmak, onlarla iletişime geçmek ve işbirliğini başlatmak, LinkedIn ile çok kolay. Önceden işbirlikleri yalnızca doğrudan tanıdıklar aracılığıyla gerçekleşirken artık seyahat etmeden işbirliği oluşturma ihtimali de daha yüksek. Uluslararası fuar ve konferanslara katılan diğer şirketlerle LinkedIn aracılığıyla önceden tanışma imkanına sahip olabilirsiniz.  Aynı zamanda randevu alma, onları Türkiye'ye davet etme ve büyük işbirliklerinin ilk adımını LinkedIn aracılığıyla atma konusunda da çok daha somut ve başarılı sonuçlar elde ediyorlar.

Linkedin eğitimi almak işinize nasıl yansıyabilir

%68

Yeni potansiyel müşteri bağlantılarında artış

%61

Daha hızlı tanışma

%57

Daha çok nitelikli iletişim

%52

Daha fazla özgüven

artışı gözlemlenmiştir. Kaynak: Linkedin

Networking Etkinliği

Linkedin'de dikkat çeken detaylar.

  • Linkedin, platformunda 9 milyondan fazla şirket bilgisi ve 10 milyondan fazla aktif iş ilanı bulundurmasının yanı sıra, bünyesinde her ay 100.000’den fazla makale yayımlıyor.

  • Linkedin, 500 milyon kullanıcıya ulaştığını bildirdiğinde en çok hangi ülkeden, hangi şehirden, hangi yaş aralığından üyelere sahip olduğuna dair bilgileri de paylaştı. Bu bilgilere göre, en fazla bağlantıya sahip ülkeler arasında kişi başına yaklaşık 211 bağlantı ile Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırada Hollanda, yaklaşık olarak 188 bağlantı sayısı ile ikinci, Singapur ise ortalama 152 bağlantı sayısı ile üçüncü sırada yer alıyor.

  • Linkedin’de en bağlantılı şehirler arasında ise; ortalama 307 bağlantı sayısı ile Londra, ortalama 288 bağlantı sayısı ile Amsterdam ve ortalama 241 bağlantıya sahip San Francisco ilk üçte yer alıyor.

  • Linkedin’in verilerine göre en bağlantılı mesleklerde, şaşırılmayacağı üzere ilk sırada İnsan Kaynakları yer alıyor. Bunu, ikinci sırada Ürün Yöneticiliği ve üçüncü sırada İş Geliştirme takip ediyor.

Paylaşımların altına yapılan “+” yorumu belki öteden beri kullanılmaktaydı. Fakat bunu kavramsallaştırarak “+ Kültürü” terimini ortaya atan Stratejik Marka Yönetimi kitabının yazarı ve Dijital Markalaşma Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam olmuştur. Peki, kavramsallaştırılarak terim hâline getirilen ve sıklıkla kullanılan “+ Kültürü” nedir ve neden kullanılır? Bunu biraz açıklamak gerekiyor.
Parlak fikir

LinkedIn’in Diğer Sosyal Mecralardan Farkları Nelerdir?

İş dünyasının sosyal paylaşım ağı olarak da nitelendirilen LinkedIn’in diğer ağlardan temel olarak kariyer odaklı olması yönüyle fark yarattığını söyleyebiliriz. Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi iletişim ve bilgi paylaşımı sağlamasının yanı sıra iş dünyası ile ilgili kariyer fırsatlarına ve kariyer gelişimine de başarıyla olanak sağlar.

Diğer sosyal paylaşım ağlarında eğlence, haberleşme ve iletişim amaçlarıyla profil oluşturmak mümkün. Tüm bunların yanı sıra iş dünyasıyla ilgili bir ağ oluşturmanız ise LinkedIn üyeliğiyle oldukça kolay. Kariyer planınızda hedeflediğiniz yerlere ulaşmak için sosyal ağların iletişim gücünü iş dünyası içerisinde size sunan LinkedIn’in avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sadece sosyal bir ağda yer alan profile değil, detaylı bir CV profiline de rahat kullanılabilen arayüzü sayesinde sahip olabilirsiniz. Kendinizi en doğru ve etkili şekilde yansıtabilir, güçlü bağlantılarla karşınıza çıkacak önemli fırsatları değerlendirebilirsiniz. Dijital dünyanın sağladığı iletişim gereksinimlerini iş odaklı bir platform olan LinkedIn ile karşılayabilirsiniz.

Aktif kullanım aracılığıyla görünürlüğünüzü arttırarak bağlantılarınızı genişletebilir, referanslarınızı güçlendirebilirsiniz. Size özel ağınızı oluşturarak meslek hakkında faydalı bilgiler edinebilir, yeni gelişmelerden haberdar olabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Diğer sosyal mecraların sağladığı iletişim imkanlarına ek olarak kariyerinizle ilgili en doğru ve güncel bilgilere, fırsatlara ulaşabilirsiniz. Hedeflerinize, deneyimlerinize, ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize uygun paylaşımları inceleyerek etkili bağlantılar eşliğinde kariyerinizi şekillendirebilirsiniz.

Glass Buildings

Linkedin nitelikli network demektir...— Rıfat Ergan

Ön görüşme ve ÜCRETSİZ tanışma seansı fırsatı için bana ulaşabilirsiniz.
whatsapp png.png
bottom of page